KIZILCAHAMAM EĞERLİ KUZÖREN KÖYÜ - KÖYÜMÜZÜ EVİNİZE GETİRDİK

SON YILARIN EN KALABALIK BAYRAMI

 Mübarek Ramazan ayı sona erdi, uzun yıllar sonra Ağustos ayı, sıcak ve uzun günlerde oruç tutmanın huzuru ve mutluluğunu yaşayan Müslümanlar bu mübarek ayın ardından bayramı yaşadıkları yerlerde veya köylerinde anne, baba, eş dost ve akrabaları ile geçirdiler.

Kızılcahamam haber olarak bizde Eğerli Kuzören köyünde yaşadığımız Ramazan bayramını sizlerle paylaşmak istedik. Arefe günü mezarlık ziyareti için köyle gelen insanlar köyde 12 yıldan buyana geleneksel olarak yapılan iftar yemeğine kalıyorlar, Ramazan ayının son orucu köy dernek binasında hayırsever bir köylünün verdiği iftar yemeği ile birlikte açılıyor iftar yemeğine talebin çok olması dolayısı ile dernek tarafından sıraya alınmış, sırası gelen köylü o yıl iftar yemeğini veriyor. Yemekten sonra bayramı köyde yapacaklar kalırken köyde bayram yapmayacaklar evlerine gitmek için yola çıkıyorlar.
Son yıllarda şehirden kaçan insanlar köyde eski bayramları yaşamak, şehrin stresinden uzaklaşmak için köylere akın ediyor. Eğerli Kuzören de bu köylerimizden bir tanesi bir hayli kalabalık olan köyde sabah hocanın verdiği sala ile uyanıyoruz uykumuzdan bayram namazını kılmak için camiinin yolunu tutuk, camiinin tamamen dolması bizi sevindirdi. Köyde bayramı yaşamak isteyen köylüler bayram namazı için camii doldurmuşlar. Köy imamının bayram namazını kıldırmasının ardından camii içerisinden en yaşlıdan gence doğru bayramlaşma başlıyor ve namaza gelen herkes camide bayramlaştıktan sonra yapılan duanın ardından camiden ayrılıyoruz.

Camiden çıkan herkes evinin yolunu tutuyor evde yakınları ile bayramlaşmanın ardından bir aylık aradan sonra ilk sabah kahvaltısı yapılıyor. Köyde bayram daha sonra çocukları şeker toplamak için diğer evlerin kapısını çalması, yetişkinlerin ise köyde yaşayan diğer komşuların tamamını gezerek bayramlaşmaya devam ediyor. Akşamları köy dernek binası veya köy odasında toplanan gençler uzun saatler boyunca sohbet ediyor. İşte bir bayram böyle geçiyor, Eğerli Kuzören Köyü- Köyde bayram EĞERLİ KUZÖREN KÖYÜ

Köyde Bayram Eğerli Kuzören Köyü

DİĞER RESİMLER İÇİN KÜÇÜK RESME TIKLAYINIZ



2420 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret139845
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.93597.9677
Euro9.44329.4811
Hava Durumu
Saat
Takvim